Sağlık

Sigara Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Sigaranın sağlığa zararlı birçok maddeyi içerdiği aşikârdır. Sigara kullanan, hatta sigara dumanına maruz kalanlar, bu maddenin sağlamakta olduğu zararlara maruz kalabilmektedir. Vücut üzerine olumsuz etki yaratmakta olan her madde, vücudun çeşitli noktaları üzerinde çeşitli zararlar bırakabilmektedir. İçerisinde farklı ve zararları maddeleri bulunduran sigaranın sağladığı zararların yoğunluğunu pasif içicileri bile etkilemesinden dahi anlayabilmekteyiz. Baştan aşağı üretiminde zararlı malzemelerin kullanıldığı sigaradan çıkan bir miktar dumanın dahi vücut içerisine girdiğinde zarar vermeye başladığını söyleyebiliriz. Sigaranın vermiş olduğu zararlar, hemen ortaya çıkabildiği gibi zamanla da oluşarak ciddi hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu cilt üzerinde görülen bir hastalık olabileceği gibi, saçları etkilemekte olan bir sorun ya da iç hastalıkları da olabilmektedir. Birçok kişi “Sigara saç dökülmesi yapar mı, cilde zarar verir mi?” şeklinde sorularla doktorlara danışmaktadır. Nitekim sigaranın bu konuda ciddi zararların yaşattığı yadsınamaz. Sağlığınızı korumak hem cildinizle hem saçınızla hem de vücudunuzla ışık saçmak isterseniz sigara kullanımından ve sigara kullanım alanlarından uzak durmanız gerekecektir.

Sigara Saç Dökülmesi Yapar Mı
Sigara Saç Dökülmesi Yapar Mı

Sigaranın Saçlara Etkileri

Sigaranın yaratmakta olduğu olumsuz etkilerden biri de saçlar üzerindeki etkiler olmaktadır. Saç dökülmeleri, saçlarda seyrelme ve kırılmalar, hatta kellik sorunlar sigara kullanımına bağlı olarak yaşanabilmektedir. Nitekim sigara içerisindeki maddeler, saçların beslenmesi için vücutta bulunan değerlerin başta azalmalarına, akabinde de yok olmasına neden olacaktır. Bu durum da önce kırılma ve seyrelmelere, ileri düzeyde de saçlarda bölgesel ve genel kellik sorunlarına yol açacaktır. Saçlar görselliğin tamamlayıcısı nitelikte olmaktadır. Gerek kadınlar, gerekse erkekler için de oldukça önemli bir detaydır. Saçlarınızda azalmalar ve kellik gibi negatif görüntüye yol açacak durumlar yaşamak istemiyorsanız sigaradan uzak durmalısınız. Nitekim sigaranın saçlara etkileri oldukça negatif olmaktadır.

Sigaranın Cilde Etkileri

Sigara saç dökülme sorunlarının yanı sıra cilt tabakası üzerinde de ciddi zararlara yol açmaktadır. Yüzlerde kırışmalar, göz torbalarının ortaya çıkması, selülit oluşumu, kollarda ve vücudun çeşitli alanlarında çıkan kahverengi lekeler sigaranın neden olduğu olumsuz cilt etkileri olmaktadır. Cildini önemseyenler sigaradan ve sigaranın kullanıldığı alanlardan mutlak surette uzak kalmak zorundadır. Cilde temas eden duman dahi cildin zarar görmesine sebep olabilecektir. Sigaranın cilde etkileri kati surette olumlu olmadığı bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Üstelik kaçınılmaz olan yaşlanma sürecine erken girenlerin birçoğunda sigara kullanımının olduğu bilinmelidir.

Sigarayı Bırakmanın Vücuda Kazandıracağı Etkenler

Sigara kullanan bireyler, büyük tehlike ile karşı karşıya olmaktadır. Bu büyük tehlikeden sıyrılmak da mümkün olabilmektedir. Uygulatacağınız tedavi ile vücudunuza olumlu etkiler bırakabileceksiniz. Sigarayı bırakmanın vücuda kazandıracağı etkenler oldukça fazla olmaktadır. Bu etkenleri cildinizde, saçınız üzerinde, vücudunuzda hissedebileceksiniz. Bugün sigaradan uzaklaşmayı başarmış herkes bu olumlu etkileri yaşamış ve bunu dile getirerek sigaradan daimi uzaklaşma kararı almıştır.

 

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir