Egzersiz

Selülit Azaltma Egzersizleri Nasıl Yapılır ?

Selülit problemleri, birçok etkene bağlı olarak vücut üzerinde görülebilen ve istenmeyen görünümlerin oluşmasına yol açan bir durumu teşkil etmektedir. Kadınların vücutları üzerinde yoğunlukla görülmekte olan bu durum yoğun olarak bacak, basen ve kalça üzerinde görülebilmektedir. Görünümü dalgalı bir yapıya sahip olan selülit için portakal kabuğunun dış yapısına benzer bir görünüme sahip olduğundan söz edebiliriz. Oluşumu çeşitli nedenlere bağlı olan bu sorunda yaş sınırı bulunmamaktadır. İleri ve orta yaş gruplarında görülebildiği gibi genç yaş gruplarında da görülebilmektedir. Hatta genel algı kilolu kişilerde görülen bir sorun olduğu yönünde olsa da bu yanlış bir tespittir. Nitekim zayıflarda da selülit probleminin yaşanabilmekte olduğu bir gerçektir.  Kadınların istemediği bir sorun olan selülit, hem kişisel birtakım önlemler alınarak hem de egzersiz ve selülit için uygulanan tedavilerin yardımı ile çözümlenebilir. Tabii burada önemli olan selülit oluşumu sağlanmadan gerekli tedbirlerin alınmış olması yönünde olmaktadır. Spor yaparak, çeşitli egzersiz programlarını uygulayarak ve düzenli beslenip günlük su tüketimini olması gereken düzeyde sağlayarak selülitin oluşumunu engelleyebilirsiniz. Özellikle selülit azaltma egzersizleri, oluşmuş selülitlerde oldukça etkili bir tedavi olabilir.

Selülit Azaltma Egzersizleri Nasıl Yapılır
Selülit Azaltma Egzersizleri Nasıl Yapılır

Selülitin Oluşum Nedenleri

Selülitler, kadınların kâbusu olarak nitelendirilebilen bir sorun olarak görülmektedir. Kış aylarında çok göze batmasa da yaz aylarında ciddi sorunlara yol açtığından bahsedebiliriz. Selülit oluşumuna neden olan etkenlere baktığımızda pek çok şeyden söz edebiliriz.

  • Beslenmeden kaynaklanan yanlışlıklar, sağlıksız ve düzensiz beslenme
  • Yeteri kadar su tüketiminin sağlanmaması
  • Hareketsizlik
  • Sigara, alkol kullanımı ve aşırı kahve tüketimi
  • Sporu yaşamdan uzaklaştırmış olmak
  • Selülit oluşumunu tetikleyecek besinlerin tüketimini sağlama selülit oluşumunun nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Selülitlerin önlenmesi her daim daha hoş bir görünüme sahip olabilmek için önemli olmaktadır. Bu sebeple sorun yaşanmadan önce gerekli önlemlerin alınabilmesi daha doğru bir karar olabilecektir.

Selülitin Önlemesi İçin Uygulanabilecek Egzersizler

Selülitlerin ortaya çıkmasında pek çok etken olmakla beraber bunların başında da spor yapılmaması ve hareketsizlik gelmektedir. Bu sebeple spor egzersizlerinin yapılması gerekmektedir. Şayet böyle bir durumu sağlayabilmek için yeterli vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız en azından günde bir saat ede olsa tempolu bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra evde uygulayabileceğiniz nitelikte olan, selülitin önlenmesi için uygulanabilecek egzersizler, oluşmuş selülitlerin giderilmesinde sizlere yardımcı olabilecektir. Bu olumsuz durumun çözümünün çoğunlukla bireylerin elinde olduğu bilinmelidir.

 

Selülit Tedavi Yöntemleri

Selülitler bilindiği gibi tedavi edilebilir bir sorun olmaktadır. Bu durum tedavisini bireyin kendisi yapabilmektedir. Beslenme düzeni, su tüketimi, spor ve egzersizler gerek selülit oluşumunu engelleyebilecek, gerekse de oluşmuş olan selülitleri tedavi edebilecektir. Tabii tüm bunlara rağmen tamamen gitmeyen selülitler için de tıbbi yolla ve tedavilerle ile çözümlerin getirilebileceği bilinmelidir. Bu ilaçla ya da kremlerle uygulanan bir selülit tedavi yöntemleri olabileceği gibi tıbbi cihazlar ile uygulanabilen bir yöntem de olabilecektir.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir