Beslenme ve Tarifler

Neden Bazı Kadınlar Menopozda Kilo Almaktadır?

Menopozda kilo alımı çok yaygındır.

Oyunda aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktör vardır:

 • hormonlar
 • yaşlanma
 • yaşam tarzı
 • genetik

Bununla birlikte, menopoz süreci oldukça bireyseldir. Kadından kadına değişir.

Bu makale, bazı kadınların menopoz sırasında ve sonrasında neden kilo aldığını araştırmaktadır .

Kadınların üreme yaşam döngüsü

Bir kadının hayatı boyunca meydana gelen dört dönem hormonal değişiklik vardır.

Bunlar:

 • premenopozal
 • perimenopoz
 • menopoz
 • menopoz sonrası

1. Premenopoz

Premenopoz, bir kadının doğurganken üreme yaşamı için kullanılan terimdir. Ergenlik döneminde başlar, ilk adet döneminden başlar ve son adetle biter.

Bu aşama yaklaşık 30-40 yıl sürer.

2. Perimenopoz

Perimenopoz, kelimenin tam anlamıyla “menopoz çevresinde” anlamına gelir. Bu süre zarfında östrojen seviyeleri düzensizleşir ve progesteron seviyeleri düşer.

Bir kadın 30’lu yaşların ortaları ile 50’li yaşların başları arasında herhangi bir zamanda perimenopoza başlayabilir, ancak bu geçiş tipik olarak 40’larında görülür ve 4-11 yıl sürer.

Perimenopoz belirtileri şunları içerir:

 • sıcak basmaları ve ısı intoleransı
 • uyku bozuklukları
 • adet döngüsü değişiklikleri
 • başağrıları
 • sinirlilik gibi ruh hali değişiklikleri
 • depresyon
 • kaygı
 • kilo almak

3. Menopoz

Menopoz, bir kadın 12 ay boyunca adet dönemine girmediğinde resmi olarak ortaya çıkar. Ortalama menopoz yaşı 51’dir.

O zamana kadar perimenopoz olarak kabul edildi.

Birçok kadın perimenopoz sırasında en kötü semptomlarını yaşar, ancak diğerleri menopozdan sonraki ilk iki yılda semptomlarının yoğunlaştığını görür.

4. Menopoz sonrası

Postmenopoz, bir kadın 12 ay olmadan bir süre geçtikten hemen sonra başlar. Menopoz ve postmenopoz terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Bununla birlikte, menopozdan sonra oluşmaya devam edebilecek bazı hormonal ve fiziksel değişiklikler vardır.

ÖZETBir kadın, yaşam boyu boyunca, vücut ağırlığındaki değişiklikler de dahil olmak üzere semptomlara neden olabilecek hormonal değişikliklerden geçer.

Hormonlardaki değişiklikler metabolizmayı nasıl etkiler?

Perimenopoz sırasında, progesteron seviyeleri yavaş ve istikrarlı bir şekilde azalırken, östrojen seviyeleri günden güne ve hatta aynı gün içinde büyük ölçüde dalgalanır.

Perimenopozun erken kısmında, yumurtalıklar genellikle çok yüksek miktarda östrojen üretir. Bu, yumurtalıklar, hipotalamus ve hipofiz bezi.

Daha sonra perimenopozda, adet döngüleri daha düzensiz hale geldiğinde, yumurtalıklar çok az östrojen üretir. Menopoz döneminde daha az üretirler.

Bazı çalışmalar, yüksek östrojen seviyelerinin yağ kazanımını artırabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, yüksek östrojen seviyelerinin üreme yıllarında kilo alımı ve daha yüksek vücut yağı ile ilişkili olmasıdır.

Ergenlikten perimenopoza kadar, kadınlar kalçalarında ve uyluklarında subkutan yağ olarak yağ saklama eğilimindedir. Kaybetmek zor olsa da, bu tür yağlar hastalık riskini çok fazla artırmaz.

Bununla birlikte, menopoz sırasında, düşük östrojen seviyeleri, göbek bölgesinde , insülin direnci , tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı viseral yağ olarak yağ depolanmasını teşvik eder .

ÖZETMenopoz geçişi sırasında hormon seviyelerindeki değişiklikler yağ alımına ve çeşitli hastalık riskinde artışa neden olabilir.

Perimenopoz sırasında kilo değişiklikleri

Perimenopozal geçiş sırasında kadınların yaklaşık 2–5 pound (1-2 kg) kazandıkları tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, bazıları daha fazla kilo alır. Bu, zaten fazla kilolu veya obezitesi olan kadınlar için özellikle doğru gibi görünmektedir.

Kilo alımı, hormon değişikliklerinden bağımsız olarak yaşlanmanın bir parçası olarak da ortaya çıkabilir.

Araştırmacılar, 3 yıllık bir süre boyunca 42-50 yaş arası kadınlarda kilo ve hormon değişikliklerine baktılar.

Normal döngülere devam edenler ile menopoza girenler arasında ortalama kilo artışı arasında fark yoktu.

Milleti karşısında Kadın Sağlığı (SWAN) Study perimenopause boyunca orta yaşlı kadınları takip etmiş büyük bir gözlemsel bir çalışmadır.

Çalışma sırasında kadınlar göbek yağı aldı ve kas kütlesini kaybetti .

Perimenopozda kilo alımına katkıda bulunan bir başka faktör, hormonal değişikliklere yanıt olarak ortaya çıkan artan iştah ve kalori alımı olabilir.

Bir çalışmada, “açlık hormonu” ghrelin düzeyleri, perimenopozal kadınlar arasında premenopozal ve postmenopozal kadınlara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur .

Menopozun geç evrelerindeki düşük östrojen seviyeleri, leptin ve nöropeptid Y’nin, dolgunluk ve iştahı kontrol eden hormonlar .

Bu nedenle, perimenopozun geç evrelerinde düşük östrojen seviyelerine sahip kadınlar daha fazla kalori tüketmeye yönlendirilebilir.

Progesteronun menopoz geçişi sırasındaki kilo üzerindeki etkileri fazla araştırılmamıştır.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar düşük östrojen ve progesteron kombinasyonunun obezite riskini daha da artırabileceğine inanmaktadır.

ÖZETÖstrojen, progesteron ve diğer hormonlardaki dalgalanmalar perimenopoz sırasında iştah ve yağ artışının artmasına neden olabilir.

Menopoz sırasında ve sonrasında kilo değişiklikleri

Kadınlar perimenopozdan çıkıp menopoza girerken hormonal değişiklikler ve kilo alımı devam edebilir.

Kilo alımının bir öngörücüsü, menopozun meydana geldiği yaş olabilir.

1.900’den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırma, 51 yaşından daha önce menopoza girenlerin daha az vücut yağına sahip olduğunu buldu.

Ek olarak, menopozdan sonra kilo alımına katkıda bulunabilecek başka faktörler de vardır.

Postmenopozal kadınlar genellikle daha genç olduklarından daha az aktiftir, bu da enerji tüketimini azaltır ve kas kütlesi kaybına yol açar .

Menopoz dönemindeki kadınlarda ayrıca kilo alımını artıran ve kalp hastalığı riskini artıran daha yüksek açlık insülin seviyeleri ve insülin direnci bulunur.

Kullanımı tartışmalı olmasına rağmen, hormon replasman tedavisi, menopoz sırasında ve sonrasında göbek yağını azaltmada ve insülin duyarlılığını iyileştirmede etkinlik göstermiştir.

Çalışmalarda bulunan ortalamaların tüm kadınlar için geçerli olmadığını unutmayın. Bu kişiden kişiye değişir.

ÖZETYağ artışı menopoz sırasında da ortaya çıkma eğilimindedir. Bununla birlikte, bunun bir östrojen açığı veya yaşlanma sürecinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirsizdir.

Menopoz etrafında kilo alımı nasıl önlenir

Menopoz çevresinde kilo alımını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey:

 • Karbonhidratları azaltın: Göbek yağındaki artışı azaltmak için metabolik problemleri tetikleyen karbonhidratları kesin.
 • Lif ekleyin: İnsülin duyarlılığını artırabilecek keten tohumu içeren yüksek lifli bir diyet yiyin.
 • Egzersiz yapın : Vücut kompozisyonunu geliştirmek, gücü arttırmak ve yağsız kas inşa etmek ve korumak için kuvvet antrenmanına katılın.
 • Dinlenin ve rahatlayın: Yatmadan önce rahatlamaya çalışın ve hormonlarınızı ve iştahınızı iyi idare etmek için yeterli uyku alın (23 Güvenilir Kaynak).

Bu adımları uygularsanız, bu süre zarfında kilo vermek bile mümkün olabilir.

Menopoz sırasında ve sonrasında kilo vermek için ayrıntılı bir kılavuz .

ÖZETMenopoz sırasında kilo alımı çok yaygın olmasına rağmen, önlemek veya tersine çevirmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Menopoz hem fiziksel hem de duygusal olarak zor olabilir.

Bununla birlikte, besleyici bir diyet yemek ve yeterli egzersiz ve dinlenme almak kilo alımını önlemeye ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Vücudunuzda gerçekleşen süreçlere uyum sağlamak biraz zaman alsa da, yaşla birlikte kaçınılmaz olarak gerçekleşecek bu değişiklikleri kabul etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir