Sağlık

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir ?

Meme kanseri, özellikle son birkaç yıl içerisinde oldukça fazla görülen bir durum olmaktadır. Bu hastalık kadınlarda sıklıkla görülmekte olan hastalıklar arasında ilk sırayı almaktadır. Peki, meme kanseri nedir ve nasıl oluşur? Meme kanseri meme dokusu üzerinde görülen ve meme dokusunun içerisinde bulunmakta olan süt yapan hücrelerin kontrolsüz bir biçimde artış yaşaması ile görülebilen bir hastalık çeşidi olmaktadır. Bu hastalığın erken tanısı geri dönüşü olan bir süreci ifade edebilir. Birçok kanser hastalıklarında olduğu gibi meme kanser üzerinde de olumlu etkileri bulunmakta olan erken tanı ile hastalığa çözüm üretmek ve hastanın bu durumdan kurtulmasını sağlamak mümkün olabilmektedir. Bu sebeple de ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar, meme kanseri konusunda şüpheleri bulunanlar, hatta tüm kadınlar rutin kontroller yaptırmalı ve böyle bir risk ya da hastalığın olup olamayacağı konusunda bilgi almalıdır. Unutulmamalıdır ki geç tanı edilmiş bir kanser yaşam sürecinin sonlandırılmasına da yol açabilmektedir. Peki, meme kanseri nasıl tedavi edilir? Tanısı yapılan meme kanserleri için erken tanısı olmuş bir meme kanseri çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Ancak biraz daha ileri bir düzeyde olan kanserler için meme alımları sağlanabilmektedir.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir Belirtileri Nelerdir
Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir Belirtileri Nelerdir

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri kişilerin hissedebileceği kadar net olmayabilir. Tabii buna rağmen memelere dokunarak hissedilebilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu durum hastaya ve meme kanserinin çeşidine göre değişim gösterebilecektir. Meme kanserinin belirtileri nelerdir? Birçok çeşidi bulunan meme kanserinin belirtileri de olabilmektedir. Bu belirtilerin fark edilmesi ile daha sağlıklı sonuçların elde edilebileceği söylenebilir.

 • Meme üzerinde daha önce hissedilmeyen ağrıların oluşması
 • Memede dokunulduğunda hissedilebilecek cisimlerin hissedilmesi
 • Meme boyutu üzerinde hissedilen değişiklik
 • Meme etrafında ya da üzerinde çeşitli iz ve morlukların oluşmuş olması gibi belirtiler meme kanserinin belirtileri olabilmektedir.

Bahsettiğimiz durumları yaşamakta iseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Meme Kanserinin Türleri

Meme kanseri farklı türleri bulunan bir hastalık olmaktadır. Tespiti yapılan meme kanseri çeşidine göre tedavide de değişimler oluşabilecektir.

 • Duktal Karsinoma In Situ
 • Lobüler Karsinoma In Situ
 • Yayılım Gösteren Karsinoma
 • İnvazif Meme Kanseri gibi çeşitler meme kanserinin türleri olmaktadır.

Bu türlerin tespiti yapıldıktan sonra türe göre en iyi tedavi uygulaması başlatılacaktır. Bu noktada hastanın morali ve bakımı da önemli olacaktır.

 

Meme Kanserinin Risk Faktörleri

Meme kanseri, her kadında görülmekle beraber bazı faktörlerin kapsamında olanlarda bu hastalığın görülme olasılığı daha fazla olacaktır.

 • 40 yaş üzeri bayanlar
 • Ailesinde meme kanseri öyküsü bulananlar
 • Uzun süre sigara alkol gibi maddeler kullanmış olanlar
 • Meme kanseri riski taşıdığı halde doğum kontrol hapı kullanmış olanlar
 • Radyoterapi görmüş hastalar, meme kanserinin risk faktörleri altında olan hastaları oluşturmaktadır.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir