Beslenme ve Tarifler

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir ?

Kış mevsimi karın yağışıyla, yeni yılın gelişiyle çok güzeldir. Kış aylarında sıcacık sobanın üstünde pişen kestaneler ya da ocakta fokurdayan çaydanlık herkesin hoşuna gider. Romantik temalarla oldukça güzel görünen kış mevsiminin farklı bir tarafı da vardır. Kış mevsiminde düşen hava sıcaklıklarıyla beraber hastalıklara da davetiye çıkarılmış olur. Kış aylarında tüketilmesi gereken besinler özenle seçilmelidir. Kış mevsiminde beslenme çok önemlidir.

Her mevsimde tüketilmesi gereken meyveler ve sebzeler vardır. Sağlıklı beslenmek için her meyveyi ve sebzeyi mevsiminde tüketmek gerekir. Kış aylarında turşu tüketmek de bağışıklığın güçlenmesi için gereklidir. Fermente olmuş besinler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kışa aylarında bol bol da c vitamini alınmalıdır. Kış meyvelerinde ve sebzelerinde c vitamini bolca bulunur. Hastalıklardan korunmak için yeşil yapraklı besinleri de sıklıkla tüketmek gerekir. Mevsim geçişlerinde hasta olmamak için gerekli vitamin ve mineral takviyeleri yapılmalıdır. Kışın nasıl beslenmeyiz sorusu pek çok kişinin aklına gelir. Besinler, meyveler ve sebzeler olarak gruplandırılmalıdır.

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir
Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Meyveler

Kış ayı meyveleri; elma, ayva, muz, portakal, kivi, nar ve greyfurttur. Bu meyvelerin hepsinde de vitaminler bulunur. Lezzetli ve sağlıklı meyvelerdir.

Narın Faydaları:

Narın faydaları saymakla bitmez. Nar çok kuvvetli bir antioksidandır. Kansere karşı korur. Bol miktarda c vitamini içerir ve enerji verir. Şeker oranı yüksek olan narı diyet yapanlar ve şeker hastaları ölçülü tüketmelidir.

Ayvanın Faydaları:

Ayva kış aylarında hem tatlısı hem de reçeli yapılan bir meyvedir. Ayvanın da pek çok faydası vardır. Yüksek oranda c vitamini içerir. Cilt sağlığı için faydalıdır. İçinde çinko bulunduğundan dolayı bağışıklık sisteminin yükselmesine katkı sağlar.

Kısaca kış aylarında tüketilmesi gereken meyveler sıralananlar gibidir. Kış aylarında yetişen meyvelerin çoğu birbirine yakın faydalardadır.

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Sebzeler

Kış aylarında sebze çeşitlerinde de artış görülür. Özellikle kök sebzeler soğukla beraber büyür ve gelişir. Kış aylarına özel sebzeler; turp, lahana, ıspanak, havuç, balkabağı, kereviz, pırasa, karnabahar gibi sebzelerdir.

Turpun Faydaları:

Turp toprağın altında yetişen bir sebzedir. Kış mevsiminde salataların baş tacıdır. Kalorisi çok düşük olduğu için diyet yapanlar tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Turp toprağın altında yetiştiği için toprakta bulunan tüm mineralleri de bünyesine alır. Turp, kalsiyum, potasyum ve c vitamini içerir.

Ispanağın Faydaları:

Ispanak besin değeri yüksek yeşil yapraklı bir sebzedir. İçerdiği potasyum, A, C, K vitaminleri sayesinde pek çok hastalığı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği demir sayesinde kansızlık problemi çeken kişiler tarafından tercih edilmelidir. Kış aylarından tüketilmesi gereken sebzeler arasında en çok tercih edilen sebzelerden biri de ıspanaktır.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir