Sağlık

Kemoterapi Nedir Ve Neden Yapılır ?

Son yıllarda çok duyulan kemoterapi nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunuzun cevabını da yazımızda vermeye çalışacağız. Kemoterapi ‘’ ilaçla tedavi ‘’ anlamına gelmektedir. Kemoterapi gören kişiler genellikle kanser hastalarıdır. Kanser hastalığının vücutta ki etkisinin ortadan kaldırılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi hangi kanser türü için yapılıyorsa kullanılan ilaçlar değişebilmektedir. Bu konuda kararı doktorlar vermektedir. Kemoterapi uygulayan doktorlar ise onkologlardır.

Kemoterapi Neden Yapılır?

Vücutta oluşan kanserin tedavisi amacıyla kemoterapi yapıldığını belirtmiştik. Kemoterapi ile vücuda verilen ilaçlar oluşan tümörün küçülmesi, yok olması ve yayılmasının önlenmesi için olabilmektedir. Kanserin iyileşmesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi olan hastalara tek bir ilaç verilmez kanserin türüne ve derecesine bağlı olarak belli ilaçlar kombine edilerek verilir ve hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynar.

Kemoterapi neden yapılır denildiğinde bu kimi zaman cerrahi yöntemlerin kullanılamadığı zamanlarda tümörün küçültülmesi ve yayılmasını önlemek için yapılmaktadır. Kimi zaman da kemoterapi kanser için uygulanan tedavinin bir parçasıdır. Cerrahi müdahale öncesi tümörün küçülmesi için kullanılır. Kimi zamanda cerrahi müdahale sonrasında yapılır.

Kemoterapi Nedir Ve Neden Yapılır
Kemoterapi Nedir Ve Neden Yapılır

Kemoterapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanserin cinsine ve evresine göre doktorlar bir tedavi planı oluştururlar ve kemoterapi içinde kullanılacak ilaçlar seçilir. Bu ilaçların bir kısmı direk hastalığın tedavisi için olduğu gibi diğer bir kısmı da vücudu koruyucu ve kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azaltıcı ilaçlardır. Kemoterapi tedavisinin mutlaka bu konuda uzman olan personel ile yapılması gerekmektedir. Doktor ve hemşirelerin tecrübeli olması hata kabul etmeyen bu tedavinin başarısı için önemlidir. Onkologlar tarafından reçete edilen kemoterapi ilaçları bir serum içine karıştırılır ve hastaya damar yolu ile verilir. Kemoterapi nasıl yapılır diyen kişiler bunun kimi zaman hastanın hastaneye gelerek ilaç aldıktan sonra evine geri dönmesi ile kimi zamanda ağır geçen tedavilerde hastanın hastanede yatarak tedavi edilmesi şeklinde olur. Bazen hastaya ağızdan alması için ilaçlarda verilir. Bu ilaçların verilmesi halinde düzenli kullanımı şarttır.

Kemoterapi Yan Etkileri

Kemoterapi görmesi gereken kişiler için çok fazla duydukları ağır yan etkiler nedeniyle bir endişe oluşmaktadır. Aslında bu tam anlamıyla gerçek değildir. Çünkü her hastanın özel olduğu bilinmelidir. Bunun içinde ona özel bir kemoterapi programı hazırlanacaktır. Genel olarak kemoterapi yan etkileri arasında en çok mide bulantısı ve kusma görülmektedir. Bu yan etkiler görüldüğünde doktor bunları önleyecek ilaçlar verecektir. Kemoterapi yan etkilerini şu şekilde saymak mümkün olabilir

  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Saç dökülmesi.
  • Halsizlik
  • Ağız içi sorunları
  • Enfeksiyon kapma riski ortaya çıkar
  • Beklenmeyen kanamalar olabilir bu vajinal kanamalar olabileceği gibi ciltte kırmızı benekcikler şeklinde de olabilir.

Kemoterapi sırasında bu ve diğer yan etkiler görüldüğünde doktor ile görüşülmesi ile etkilerin azalması sağlanabilecektir. Kemoterapi bittiğinde de bu etkilerin kısa sürede ortadan kalkacağı bilinmelidir.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir