Diyet

Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır ?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin sorduğu karatay diyeti nedir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Canan Karatay tarafından hazırlanan ve son zamanlarda oldukça popüler olan bu diyetin en önemli özelliği sizi aç bırakmıyor olması yani bu diyette çok fazla yasaklanmış yiyecek yok. Yasak olan sadece şeker, un ve pirinç bunlar dışında olan doğal besinlerin yenmesinde ise bir sakınca yok elbette diyette belirtildiği miktarlarda. Karatay diyetinde amaç leptin hormonunun kontrol altında tutulmasıdır. Leptin hormonu vücudun enerji düzeyini belirler, Karatay diyeti kilo vermenin yanında sağlıklı yaşam için de yapılmaktadır. Bu diyet ile verilen kilolar tekrar geri alınmamakta ve kişi ideal kilosunda sağlıklı bir hayat yaşamaktadır.

Karatay Diyeti Nedir Nasıl Yapılır
Karatay Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Karatay Diyetinde Neler Yenebilir?

Karatay diyetinde sağlıklı beslenerek kilo verme önem taşımaktadır. Karatay diyetinde neler yenebilir diyen kişiler için birer örnek öğün buradan paylaşıyoruz.

  • Sabah kahvaltısı: bir adet haşlanmış yumurta, peynir, yeşil y a da siyah zeytin, kuru badem ya da ceviz içi yanında da yeşil çay.
  • Öğle yemeğinde: haşlanmış yağsız et salata bol yenebilir ve bir porsiyon sebze,
  • Ara öğünlerde: Bir avuç ceviz ya da fındık yenebilir yanında da yeşil çay içilebilir.
  • Akşam yemeği: Akşam yemeğinde de balık ya da yağsız tavuk eti yenebilir yanında bol yeşil salata yenmelidir.

Karatay diyetini yapmaya başladığınızda akşam yemeğini saat 19’dan önce yemeniz gerekmektedir. Bu saatten sonra da artık hiçbir şey yenmemelidir.

Karatay Diyetinin Püf Noktaları Nelerdir?

Sadece diyet yapmanın yeterli olmadığını belirten Canan Karatay her gün mutlaka en az bir saat yürüyüş yapılması gerektiğini belirtmektedir. Suyun da karatay diyetinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Gençlik sırrı olarak suyu kabul eden karatay diyetinde günde en az 8 ile 100 bardak su içilmesi gerektiğini belirtmektedir. Karatay diyeti püf noktaları arasında alacağınız besinlerin organik olmasına özen gösterilmesi bulunmaktadır. Diyette kullanılacak yağında mutlaka organik zeytin yağı olması gerektiğini belirtmektedir.

Karatay diyetini yapan pek çok ünlü bulunmakta ve aç kalmadan zayıflatan bu diyet ile verilen kilolar ile fiziksel olarak da memnun olunmaktadır. Bu diyet özellikle göbek bölgesinde biriken yağlardan kurtulmayı sağlamaktadır. Meyve tüketimi konusunda da karatay diyetinde sınırlama bulunmakta ve günde ancak bir porsiyon meyve yenmesine izin verilmektedir. Buğday yenilen diyette ekmek ve makarna ise kesinlikle bulunmamaktadır. Canan Karatay bunun nedeninin işlenmiş gıdalardan uzak kalınması gerektiği şeklinde vermektedir.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir