Beslenme ve Tarifler

Hindistan Cevizi Yağı ve Sağlık Üzerine Etkileri

Hindistan cevizi yağı son yıllarda çok dikkat çekti ve kilo kaybına, ağız hijyenine ve daha fazlasına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Hindistan cevizi yağı doymuş bir yağdır, ancak birçok doymuş yağın aksine kolesterol içermez. Ayrıca orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içerir.

Çeşitli çalışmalar MCT’lerin sağlık yararları olabileceğini öne sürdü .

Bu makale hindistancevizi yağı ile ilgili 13 kontrollü insan denemesine bakmaktadır. Bu, bir yiyeceğin insanlar için faydalı olup olmadığına karar vermek için en iyi çalışma türüdür.

1.  Premenopozal kadınlarda orta zincirli yağ asidi beslemesi ile artan postprandiyal enerji harcaması 14 gün sonra azaltılır.

Ayrıntılar

Fazla kilolu olmayan on iki kadın 14 gün boyunca bir MCT diyetini izledi. Ana yağ kaynakları olarak tereyağı ve hindistancevizi yağı tüketiyorlardı .

14 gün daha, ana yağ kaynağı olarak sığır donyağı tüketen uzun zincirli bir trigliserit (LCT) diyetini izlediler.

Sonuçlar

7 gün sonra istirahat metabolizma hızı ve yemeklerden sonra yakılan kaloriler MCT diyetinde LCT diyetine kıyasla önemli ölçüde daha yüksekti. 14 gün sonra diyetler arasındaki fark artık istatistiksel olarak anlamlı değildi.

2. . Sağlıklı kadınlarda uzun zincirli trigliserit beslenmesine karşı orta zincir sırasında endojen yağ oksidasyonu.

Ayrıntılar

Fazla kilolu olmayan on iki kadın, 6 gün boyunca tereyağı ve hindistancevizi yağı (MCT diyeti) veya sığır donyağı (LCT diyeti) ile desteklenen karışık bir diyet tüketmiştir. 8 gün boyunca her iki grup da LCT tüketmiştir, böylece araştırmacılar yağ yakımını değerlendirebilirler.

Sonuçlar

14. günde MCT grubu, LCT grubundan daha fazla vücut yağı yaktı. Dinlenme metabolik hızı MCT grubunda 7. günde LCT grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti, ancak fark 14. günde anlamlı değildi.

3. Sağlıklı genç kadınlarda toplam enerji harcaması bileşenleri, orta ve uzun zincirli trigliseritlerle 14 günlük beslenme sonrasında etkilenmez. 

Ayrıntılar

Fazla kilolu olmayan on iki kadın 14 gün boyunca tereyağı ve hindistancevizi yağı (MCT diyeti) ve sığır donyağı (LCT diyeti) ile takviye edilmiş karışık bir diyet tüketmiştir.

Sonuçlar

Dinlenme metabolizma hızı, MCT diyetinin 7. gününde LCT diyetine kıyasla önemli ölçüde daha yüksekti. Bununla birlikte, fark 14. güne kadar anlamlı değildi. Toplam kalori harcaması, çalışma boyunca her iki grup için de benzerdi.

4.  Bakire hindistancevizi yağının viseral adipoziteyi azaltmada etkinliğini ve güvenliğini değerlendirmek için açık etiketli bir pilot çalışma. 

Ayrıntılar

Aşırı kilolu veya obezitesi olan yirmi kişi, yemeklerden önce 4 hafta boyunca günde üç kez 10 mL bakire hindistan cevizi yağı ya da günde toplam 30 mL (2 yemek kaşığı) tüketmiştir. Aksi takdirde, normal diyetlerini ve egzersiz rutinlerini takip ettiler.

Sonuçlar

4 hafta sonra, erkekler ortalama 2.61 cm (1.0 inç) ve dişiler bel çevresinden ortalama 1.2 inç (3.00 cm) kaybetmişlerdir. Ortalama kilo kaybı , erkeklerde toplam 0.5 pound (0.23 kg) ve 1.2 pound (0.54 kg) idi.

5.  Diyet hindistancevizi yağının abdominal obezite gösteren kadınların biyokimyasal ve antropometrik profilleri üzerindeki etkileri.  

Ayrıntılar

Karın obezitesi olan 40 kadın, her öğünde 10 mL soya fasulyesi yağı veya hindistancevizi yağı 12 hafta boyunca günde üç kez aldı. Bu, günde 30 mL (2 yemek kaşığı) yağdı.

Araştırmacılar ayrıca düşük kalorili bir diyet izlemelerini ve günde 50 dakika yürümelerini istediler.

Sonuçlar

Her iki grup da yaklaşık 1 kg kilo verdi. Bununla birlikte, hindistancevizi yağı grubunun bel çevresinde 0.55 inç (1.4 cm) bir azalma olurken, soya yağı grubunun hafif bir artışı olmuştur.

Hindistan cevizi yağı grubu ayrıca yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya “iyi” kolesterolde bir artışa ve iltihaplanma belirteci olan C-reaktif proteinde (CRP)% 35’lik bir azalmaya sahipti.

Ek olarak, soya fasulyesi yağı grubunda düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterolde bir artış, HDL (iyi) kolesterolde bir azalma ve CRP’de% 14 azalma vardı.

6. Hindistan cevizi yağı ve ayçiçek yağı tüketen Güney Hintli erkekler arasında lipid profili ve antioksidan enzimlerin karşılaştırılması 

Ayrıntılar

Bu çalışmada tip 2 diyabetli 70 erkek ve diyabetsiz 70 erkek vardı. Araştırmacılar, katılımcıları 6 yıllık bir süre boyunca yemek pişirmek için hindistancevizi yağı ve ayçiçek yağı kullanımlarına göre gruplara ayırdılar.

Araştırmacılar kolesterol, trigliseritler ve oksidatif stres belirteçlerini ölçtüler.

Sonuçlar

Hindistan cevizi yağı ile ayçiçek yağı grupları arasında anlamlı bir fark yoktu. Diyabetli olanlar, yağ tipine bakılmaksızın, diyabetsizlere göre daha yüksek oksidatif stres ve kalp hastalığı riskine sahipti.

7. .Orta derecede yüksek kolesterol seviyesine sahip kişilerde hindistancevizi yağı, tereyağı ve aspir yağının lipitler ve lipoproteinler üzerindeki etkileri. 

Ayrıntılar

Yüksek kolesterolü olan 28 kişi, her biri 6 hafta boyunca ana yağ kaynağı olarak hindistancevizi yağı, tereyağı veya aspir yağı içeren üç diyet izledi. Araştırmacılar lipit ve lipoprotein düzeylerini ölçtüler.

Sonuçlar

Hindistan cevizi yağı ve tereyağı HDL’yi kadınlarda aspir yağından önemli ölçüde daha fazla artırdı, ancak erkeklerde değil. Tereyağı, toplam kolesterolü hindistancevizi yağı veya aspir yağından daha fazla artırdı.

8. İnsanların sığır yağı, hindistancevizi yağı ve aspir yağına plazma lipit ve lipoprotein cevabı.  

Ayrıntılar

Kolesterol düzeyi normal olan 19 erkek, üç ardışık deneme dönemi boyunca üç farklı yağ içeren öğle ve akşam yemeklerini tüketmiştir.

Her test süresi arasında 5 hafta boyunca her zamanki diyetleriyle dönüşümlü olarak 5 hafta boyunca hindistancevizi yağı, aspir yağı ve sığır eti yağı tüketiyorlardı.

Sonuçlar

Hindistan cevizi yağı diyetini takip edenler, sığır yağı ve aspir yağı diyetlerini tüketenlerden daha yüksek toplam HDL (iyi) ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerine sahipti. Bununla birlikte, trigliserit seviyeleri sığır yağı tüketenlerden daha az artmıştır.

9.  Serum LDL / HDL Kolesterol Oranı Doymamış Yağla Doymuş Değişim, Kadınların Beslenmesinde Doymuş Yağın Azaltılmasından Daha Olumlu Etkilidir.  

Ayrıntılar

Yirmi beş kadın üç diyet tüketmiştir:

  • yüksek yağlı, hindistancevizi yağı bazlı bir diyet
  • az yağlı, hindistancevizi yağı diyeti
  • yüksek oranda doymamış yağ asitlerine dayanan bir diyet (HUFA)

Her bir test diyet periyodu arasında 1 haftalık normal diyetleriyle dönüşümlü olarak 20–22 gün boyunca her birini tükettiler.

Sonuçlar

Yüksek yağ, hindistancevizi yağı bazlı diyet grubunda, HDL (iyi) ve LDL (kötü) kolesterol seviyeleri diğer gruplardan daha fazla yükseldi.

Düşük yağ, hindistancevizi yağı bazlı diyet grubunda, LDL (kötü) kolesterol seviyeleri HDL (iyi) seviyelerine kıyasla daha fazla yükseldi. Diğer gruplarda LDL (kötü) kolesterol HDL (iyi) ile karşılaştırıldığında düştü.

10.  Hindistan cevizi yağı açısından zengin bir diyet, kadınlarda doymamış yağ bakımından zengin bir diyetle karşılaştırıldığında, dolaşımdaki doku plazminojen aktivatörü antijeni ve açlık lipoproteinindeki (a) diurnal postprandiyal varyasyonları azaltır. 

Ayrıntılar

On bir dişi üç farklı diyet tüketmiştir:

  • yüksek yağlı, hindistancevizi yağı bazlı bir diyet
  • az yağlı, hindistancevizi yağı bazlı bir diyet
  • çoğunlukla yüksek oranda doymamış yağ asitleri içeren bir diyet.

Her diyeti 20–22 gün takip ettiler. Daha sonra test dönemleri arasında 1 haftalık normal diyetleriyle değiştiler.

Sonuçlar

Yüksek yağlı, hindistancevizi yağı bazlı diyet tüketen kadınlar, yemeklerden sonra iltihap belirteçlerinde en büyük azalmaya sahipti. Açlık kalp hastalığı riskleri de özellikle HUFA grubuna kıyasla daha fazla düştü.

11.  Hindistan cevizi yağının Streptococcus mutans üzerindeki etkisi, tükürükte klorheksidin gargarasına kıyasla sayılır. 

Ayrıntılar

Altmış kişi aşağıdakilerden biriyle ağızlarını yıkadı:

  • 10 dakika hindistancevizi yağı
  • 1 dakika boyunca klorheksidin gargara
  • 1 dakika boyunca damıtılmış su

Bilim adamları, tedaviden önce ve sonra ağızlarında plak oluşturan bakteri düzeylerini ölçtüler.

Sonuçlar

Hindistan cevizi yağı veya klorheksidin kullananlar tükürükte plak oluşturan bakteri sayısında önemli düşüşler gördüler.

12. Hindistan cevizi yağının plakla ilişkili diş eti iltihabına etkisi – bir ön rapor.  

ayrıntılar

Diş eti iltihabı (diş eti iltihabı) olan 16-18 yaş arasındaki altmış genç , 30 gün boyunca hindistancevizi yağı ile yağ çekti . Yağın çekilmesi, bir gargara olarak hindistancevizi yağının kullanılmasını içerir.

Araştırmacılar 7, 15 ve 30 gün sonra iltihap ve plak belirteçlerini ölçtüler.

Sonuçlar

Plak ve diş eti iltihabı belirteçleri 7. günde önemli ölçüde düştü ve çalışma sırasında azalmaya devam etti.

Bununla birlikte, kontrol grubu yoktu, bu nedenle hindistancevizi yağının bu faydalardan sorumlu olduğu kesin değil.

13. Hindistancevizi yağının (VCO) takviye olarak meme kanseri hastalarında yaşam kalitesi (QOL) üzerindeki etkileri.  

Bu çalışmada ileri meme kanseri nedeniyle kemoterapi gören 60 kadın vardı. Günde 20 mL saf hindistancevizi yağı aldılar ya da hiç tedavi görmediler.

Sonuçlar

Hindistan cevizi yağı grubundakiler yaşam kalitesi, yorgunluk, uyku , iştahsızlık, cinsel işlev ve vücut imajı açısından kontrol grubuna göre daha iyi skorlara sahipti .

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir