Beslenme ve Tarifler

Glutensiz Çikolatalı Kurabiye Tarifi

Glutensiz çikolatalı kurabiye tarifi konusunda gerekli bilgileri vermeden önce aslında gluten hakkında biraz bilgi vermek lazım. Bilindiği gibi son zamanlarda birçok kişi glutenin hastalıklarla ilişkilendirilmesi ile birlikte glutensiz beslenmeye olumlu bakmakta. Yapılan araştırmalar da aslında tiroid sorunlarından bağırsak sorunlarına romatizmalardan saç ve tırnak yapısının bozulmasına kadar birçok sağlık sorununun glutenden kaynaklandığını bizlere göstermektedir. Genel anlamda insan sağlığı için gerekli bir protein olarak karşımıza çıkmıyor. Doktorunuza danışarak bu konuda daha net bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Tamamen de gluten tüketimine son verebilirsiniz. Vücudunuzda çok da farklı faydaların olduğunu göreceksiniz.

Glutensiz Çikolatalı Kurabiye Tarifi

Glutensiz Beslenme Faydaları Nelerdir?

Glutensiz çikolatalı kurabiye tarifi sayesinde aslında bunun ilk adımını atmış oluyorsunuz. Öncelikle gluten konusu birçok vücut noktasına etki göstermekte. Bu anlamda özellikle glutensiz beslendiğinizde tırnakta oluşan mantar enfeksiyonları ihtimalini dahi azaltmış oluyorsunuz. Ayrıca beyinde odaklanamama ve uyuşukluk hissetme gibi sebepler çıkardığını da biliyoruz. Bu şekilde olumsuzlukların da önüne geçme fırsatına sahip oluyorsunuz. Son yıllarda özellikle karşımıza çıkan kansızlık rahatsızlığı ile ilgili yani çinko, demir, B6, B12 gibi vitaminlerin emilimi sebebiyle karşımıza çıkan rahatsızlıkların da aslında önüne geçmekte. Bunun yanı sıra saç derisinde kadar olumlu yönde etkiliyor ve daha sağlıklı saçlarınızın olmasını sağlıyor. Kan şekerini dengeliyor ki bugün günümüzde Türkiye’de birçok kişinin şeker hastası olduğunu da unutmamak lazım. Yine aynı şekilde kilo vermeye yardımcı olması ile birlikte ödemlerin de azalmasını sağlıyor. Tüm bu faydaları sebebiyle sizler de güzel bir kurabiye yaparak glutensiz beslenmeye başlayabilirsiniz. Ancak yine az önce de söylediğimiz gibi sizlere tavsiyemiz öncelikle doktorunuza bu konuda başvurmanız.

Glutensiz Çikolatalı Kurabiye Tarifi Ve Yapımı

 Glutensiz çikolatalı kurabiye tarifi özellikle Çölyak hastaları için lezzetli bir alternatif olarak sizlerle sunuluyor. Sağlıklı bir içeriği var. Hızlı bir şekilde sizlere bunu nasıl yapacaksınız anlatmaya başlayalım. Öncelikli olarak bir miktar tereyağını tavada eritmek ile başlıyoruz. Tereyağ 40 ile 45 gram arasında olabilir. Bundan sonra bitter çikolataları parçalıyorsunuz ve içine atarak erimesini bekliyorsunuz. Bu süreçte karıştırarak devam edebilirsiniz. Yaklaşık 150 ile 180 gram arasındaki bitter çikolatası yeterli gelecektir. Bunu yaparken aynı zamanda da ayrı bir kapta un, tuz ve kabartma tozunu harmanlamanız gerekiyor. Bir miktar kabartma tozui 45 gram kadar glutensiz un ve bir miktar tuz karıştırarak karışımı hazırlıyorsunuz. Bir yerde de 2 yumurta, 180 gram toz şeker ve bir çay kaşığı kadar vanilya yine içine katarak karıştırmaya devam ediyoruz. Yumurtalı karışım ile birlikte çikolatalı karışımı birbirine katıyorsunuz ve daha sonra da unlu karışımı ekliyorsunuz. En sonunda da 120 gram kadar bir sütlü çikolatayı parçalayarak bunun üstüne ekliyorsunuz. Fırın tepsisine döktükten sonra 180 derece fırında 10 dakika kadar pişirmeniz yeterli oluyor. Afiyet olsun. Sağlıklı günler diliyoruz.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir