Egzersiz

Fitness salonlarının Seçimi

Fitness genellikle vücut geliştirme ile karıştırılan, ancak tamamen farklı amaçlar doğrultusunda ve farklı bir disiplinde yapılan bir spor dalıdır. Vücut geliştirme veya diğer adıyla Body Building, adından da anlaşılacağı üzere, belirli kaslara odaklanmış bir geliştirme çalışmasıdır. Kasların gelişmesine yönelik olarak yapılan egzersiz yöntemlerini, beslenme alışkanlığının da disipline edilmesiyle yapılır. Ancak Fitness, fiziksel yeterlilik veya uygunluk anlamına gelen adından da anlaşılacağı üzere, vücudumuzun belirli bölgelerinde birikmiş olan yağların yakılması ve kasların sertleşmesini hedefleyen bir spor dalıdır. Fitness yaparak fit bir görünüme yani yağsız birikimi olmayan ve sertleşmiş kaslara sahip bir vücuda sahip olabilirsiniz. Fitness salonları bu amaç doğrultusunda hazırlanmış ekipmanlar ve uzman fitness eğitimcileri ile sağlıklı kilo verme ve fit bir görünüm kazanma yolunda önemli bir koordinasyon sağlarlar.

Fitness Salonları ile Nasıl Zayıflanır?

Fitness ana amacı vücudumuzda birikmiş olan yağların eritilmesine yönelik egzersizler olduğu için, aynı zamanda kilo verebilmek için de başvurulabilecek profesyonel bir spor dalıdır. Fitness ile vücut geliştirme egzersizleri ve hareketleri zaman zaman birleşse de, fitness egzersiz grupları, yüzme, koşma, yürüme, bisiklete binme ve kürek çekme gibi kalbimizin ve vücudumuzun sağlığı açısından önemli egzersizleri de disiplininde barındırır. Fitness salonları, tüm bu ekipmanların hazır olarak kullanıcıya sunulduğu alanlardır. Bir uzmanın hazırladığı programın uygulanması ve yine bir uzmanın önderliğinde gerçekleştirilen bu uygulamalar, zaman içerisinde vücudumuzda ki yağların tamamen yakılmasını sağlayarak, bölgede bulunan kasların sertleşmesini ve öne çıkmasını sağlar. Bu sayede kazanılan fit görünümün yanında, kondisyon açısından son derece etkin ve sağlıklı bir vücuda kavuşuruz.

Bu anlamda fitness salonları, sağlıklı kilo verme konusunda önemli merkezlerdir. Vücudunuzun zinde kalmasını sağlayan fitness, aynı zamanda serotonin hormonunun artmasına yol açar. Birikmiş yağlarla birlikte, kondisyon eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarından kurtulan vücudunuzun sahip olduğu fit hali yaşam kalitenizin de artmasını sağlar. Bu sayede daha mutlu bir yaşam sürdürmeniz mümkün hale gelir.

Fitness’ ın Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzda bulunan tüm kasların farklı egzersiz yöntemleriyle çalıştırılmasını sağlayan Fitness, sürekli olarak yapıldığında kas sistemimizin güçlenmesini ve sertleşmesini sağlar. Aynı zamanda kemiklerimizin de güçlenmesine katkı sağlar. Ancak kaslarımızın dengeli bir şekilde çalıştırılmasını sağlamak için fitness salonları dahilinde bulunan doğru ekipmanların, doğru bir disiplinle kullanılması gerekir. Fitness uygulamalarının tamamının uzman denetiminde yapılması bu sebeple önemlidir. Sürekli ve disiplinli bir şekilde gerçekleştirilen fitness egzersizleri, aynı zamanda kan basıncımızın dengelenmesine yardımcı olur. Bu durum kap ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür ve kardiyo anlamında daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

Yine fitness egzersizleri arasında önemli bir yere sahip olan yürüme, pilatess ve yoga hareketleri, karın kaslarımızın sertleşmesini sağlar. Bu avantaj özellikle duruş bozuklukları, sırt ağrıları gibi kronik rahatsızlıkların çözülmesini sağlar. Sürekli olarak belirli bir disiplinle çalışmak zorunda kalan akciğerlerin, nefes alış verişlerimizin dengelenmesi sonucu oluşur. Aynı zamanda kalp sağlığımız açısından son derece yararlı bir durum ortaya çıkar. Sağlıklı kilo verme, fit görünüm gibi avantajlar oluşturmasının yanında, fitness mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasını da arttırır. Her açıdan zinde olan bir vücudun yanında pozitif bir yaklaşımla yaşama bakış açımız değişir.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı