Egzersiz

Efor Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Kalp ve damar hastalıkları, kadın ve erkeklerde görülen ciddi hastalıklardan biri olmaktadır. Günümüzde ileri, orta ve genç yaşlarda dahi görülebilen bir sorun olduğunu ifade edebiliriz. Bu hastalığa yol aça çeşitli etkenler bulunmaktadır. Sağlıklı beslenememe, uygu düzensizlikleri, yaşam koşullarının yorucu ve yoğun olması, ailede kalp hastalıkları öyküsünün bulunması gibi etkenler sebebi ile kalp hastalıkları yaşanabilmektedir. Bireylerin yaşamakta olduğu kalp hastalıklarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu hastalıkların tespit ve tedavilerinin yapılabildiği de bilinmelidir.

 • Kalp Krizi
 • Kalp Yetmezliği
 • Kroner Arter Hastalıkları
 • Kalp Ritim Bozuklukları
 • Kalp Kapakçığı üzerinde iltihaplanma
 • Kalp Kapağındaki hastalıklar
 • Büyük kalp hastalıkları, kalp ve damar üzerinde görülebilmekte olan hastalıklar olmaktadır. Her hastalık türünün tespit edilebilmesi ve tedavisi için çok çeşitli yöntem olmakta ve bu yöntemler ile en iyi tespit ve tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Kalp ve damar hastalıklarının tespiti üzerinde uygulanan yöntemlerden biri de Efor testleri olmaktadır. Efor testleri, kalp tespitleri ve tedavileri için başarılı sonuçlar doğuran yöntemler olmakta ve uygulanmaktadır.

Efor Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır
Efor Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır

Efor Testi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Efor testleri, kalp ve damar hastalıklarının tespit edilmeleri ve tedavileri için kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bu yöntemin sağlamış olduğu başarılar ile erken tanı ve tedaviler sağlatılabilmekte ve birçok hasta bu tedavi süreçlerinin yardımı ile hastalıklarından kurtulabilmektedir. Efor testinin kullanılması şüphelerin oluşması durumunda sağlanmaktadır. Bu yöntemin kullanımına doktorun karar vermesi gerekecektir. Kişilerin karar vermesi ile uygulanabilecek bir yöntem değildir. Efor testi nasıl uygulanır? Efor testi yapılacak hasta özel bir koşu bandı üzerinde yürütülmektedir. Koşu bandının yanı sıra EKG aygıtı, tansiyon aleti, elektrotlar gibi araçların kullanılmaktadır. Hasta koşu bandında yürütülmeye başlatılmadan önce kalp noktalarına elektrotlar yerleştirilecektir. Ayrıca hasta koşu bandı üzerinde yürütülürken kullanılan araçlar ile de sürekli olarak takip edilir. Temponun kalp üzerine ne tür yük getirdiği tespit edilmektedir. Bu sayede hastanın kalp durumu hakkında tespitler yapılabilmekte ve tedaviler uygulanabilmektedir.

Efor Testinin Uygulanacağı Hastalar

Efor testi, her kalp şikâyeti için gelen hastaya uygulanmamaktadır. Doktorlar tarafında uygulatılması onaylanan bir durum olmaktadır. Efor testinin kullanılma amacı, efor testinin uygulanacağı hastalar içinde kalp ve damar hastalıklarının olup olmadığını belirlemek olmaktadır. Bir çeşit egzersizle uygulanan yöntem hastanın kalp ritminin ölçümünü sağlayacaktır. Ailesinde kalp ve damar hastalıkları olanlar, daha önce bu yönlü bir hastalık geçirmiş olanlar ve kalp ve damar hastalıklarının belirtilerini yaşayanlara bu yöntem uygulanmaktadır.

Efor Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Efor testi, yapılması onaylanan hastalardan birtakım detaylara dikkat etmesi ve belirtilenleri yerine getirerek randevusuna gelmesi beklenmektedir.

 • Doktor tarafından yapılan EKG gibi testlerin getirilmesi
 • Randevu saati öncesinde ağır yiyeceklerin yenilmemesi
 • Rahat kıyafetlerin giyilmesi
 • Erkek hastaların üzerinde bakım yapmış olması, efor testi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler olmaktadır.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir