Sağlıklı Spor

Doğru ve Sağlıklı Spor Nasıl Yapılır ?

Gerek vücut sağlığı gerekse zinde bir hayat için sağlıklı spor büyük bir önem arz etmekte. İnsanlar Tabii ki spor için istedikleri zamanı ayıramamakta. Günümüzde insanların yoğun bir şekilde çalıştığını iş hayatı ile ev hayatı arasında ciddi bir yoğunluk olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak burada da kendimizi bir vakit ayırmanız gerekiyor. Sağlık ve spor gerçekten de hayatın paralel giden iki yönergesi vücudun Zinde kalmasını sağlarken gerek psikolojik gerek fizyolojik olarak da daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır birçok kişi kremler kullanarak anti-ageing etkileri vermeye çalışırken sadece spor yaparak aslında bu etkiyi çok rahatlıkla verebilirsiniz.

Asıl önemli olan burada doğru düzenli ve sağlıklı bir şekilde bunu yapabilmek sağlıklı spor nasıl yapılır bu konuda sizlere bu yazımızda detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz. Bundan sonra sizler de en azından gün içerisinde nasıl kendinize zaman ayıracaksınız ve bunu periyodik olarak nasıl yapmalısınız? Bu konuda bilgi sahibi olacaksınız. Planlı ve programlı şekilde yapılan spor sayesinde nasıl daha başarılı sonuçlar alınacak bunu kendi vücudunuzda da görmüş olacaksınız.

dogru-ve-saglikli-spor-nasil-yapilir

Sağlıklı Spor Yapmak İçin Kurallar

Sağlıklı spor için öncelikli olarak elbette ki vücudun beslenmesine dikkat etmek lazım. Spora başlamadan en az bir buçuk saat kadar önce yemeği kesmeniz çok önemli. Midenizin dolu olmaması egzersiz sırasında sizlerin rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Ancak çok açlığa dayanamıyorsanız bu durumda bir elma yiyebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise zihinsel konsantrasyondur. Yaptığınız hareketlerin verimini arttırmak için çalıştığımız bölgeye zihin olarak yoğunlaşıldığınızda bu bölgenin nasıl hareket ettiğini hissedin. Ayrıca sporda en önemli şeylerden biri de vücut ritmini yakalamak. Bu anlamda doğru nefes alıp vermeyi öğrenmeniz gerekli.

Ne zaman nefes alıp ne zaman nefes vereceğiniz öğrenirseniz vücudunuzun daha sağlıklı hale gelmiş olduğunuzu göreceksiniz. Çalışma sırasında doğru bir ortam dahi aslında spor için çok önemli. Çalışma sırasında ısınan vücudunuzun ceryana maruz kalmaması lazım. Böyle bir durumda hasta olma riski ile karşı karşıya kalırsınız. Az önce de söylediğimiz gibi sağlık ve spor birbirine paralel olarak gitmeyebilir. En ufak bir rahatsızlığın dahi önüne geçebilecek noktalara çok dikkat etmeniz sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Sağlıklı spor nasıl yapılır konusunda önemli bir nokta da antreman çalışma planına uygun bir şekilde hareket etmek de aslında doğru spor açısından çok önemlidir. İlk olarak geniş kasları çalıştırmak sonradan küçük kaslara geçmek şeklinde çalışmalar daha doğru olur. Küçük kaslar erken zamanda yorulursa bu durumda geniş kasları çalıştırırken çok güçlük çekeceksiniz. Aynı zamanda da başarısız olacaksınız. Bu sizi de psikolojik olarak da etkileyecektir. Her yapmış olduğunuz egzersiz ve spor sonrasında kesinlikle eksi esneme hareketleri yapın ısınan kaslarınızı uzatmaya yardımcı olacak. Aynı zamanda da sağlıklı spor dediğimiz zaman aslında kas ağrısından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı Spor Faydaları Nelerdir?

Spor ve sağlık aslında birbirini tamamlayan iki öge olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanların gerçek anlamda kendilerini anlatmaları ve burada istedikleri sonuca ulaşabilmeleri için birçok noktaya ihtiyaç bulunmaktadır. Böyle bir durumda yapacağınız en önemli fırsatlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Spor sayesinde aslında vücudumuzun çok daha zinde olmasını aynı zamanda da daha genç kalmasını sağlayabiliriz. Sağlıklı spor sayesinde vücudunuz sağlıklı olduğu gibi iş hayatınıza kadar yansıyan psikolojik bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bunu sizler de hissedeceksiniz.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

5 Yorum

    1. Aslında ihtiyacınız olan her şey sizin yanınızda. Önemli olan doğru kullanabilmek.

  1. Bir hekim olarak spor yapmanın öneminin büyük olduğunu düşünüyorum.Ancak bilincsizce ve plansız yapılan spor fayda yerıne zarar verebılır.Bu nedenle Sağlıklı spor nasıl yapılır?yazınızın okuyanlar için öok gereklı ve faydalı olacağına ınanıyorum

  2. pH değeri yüksek su tüketmeye başlayalarak sağlığınıza sağlık katmaya başlayın derim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir