Diyet

Diyet Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli ?

Diyet yapmak tüm kadınların ortak sorunudur. Pazartesi başlayıp salı günü biten diyet klişesini her yerde görebiliriz. Diyet yapmak beslenmeyi belli bir düzene sokmak demektir. Bu düzen disiplinle sağlanır. Diyet yaparken en çok dikkat edilmesi gereken şey disiplinli olmaktır.

Neden Diyet Yapılır?

Günümüzde insanlar, özellikle kadınlar fazla kilolardan şikâyetçidirler. İnsanlar modern hayata geçip beslenme alışkanlıklarının tamamen değişmesiyle birlikte fazla kilo problemleri yaşamaya başlamıştır. Masa başı işlerde hareketsiz hayatlar yaşayan modern insan, doğada yaşayan insan gibi beslenmemelidir. Büyük şehirlerde oksijen miktarı bile daha azdır. Kırsal alanlarda temiz havada yaşayan Diyet nasıl yapılır sorusu ortaya çıkar. Doğada yaşayan insanın modern kent hayatına ayak uydurması kilo kontrolünü sağlaması için diyet yapma gereğini ortaya çıkarmıştır.

Diyet Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmeli
Diyet Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmeli

Diyet Yaparken Nelerden Kaçınılmalıdır?

Şeker ve un bizler için en tehlikeli maddelerdir. Diyet yapan bir kişi şekerden ve undan uzak durabildiği kadar uzak durmalıdır. Günümüzde genetiği değiştirilmiş buğdaylar nedeniyle üretilen unlar katkılı ve zararlıdır. Şeker doğal yollarla besinlerden alınmalıdır. Doğal besin olarak düşündüğümüz meyveler pek çok tarım ilacına maruz kalmaktadır. Organik olduğuna emin olduğunuz meyveleri tercih etmelisiniz. Meyveleri de çok fazla kaçırmadan tüketmek gerekir. Meyvelerde bulunan şeker doğal da olsa masum değildir. Sağlıklı diyet nasıl yapılır araştırılmalıdır.

Diyet yapan kişi çok iyi bir paket okuyucu olmalıdır. Diyet yapan kişi satın alacağı ürünlerin arkalarını dikkatlice okumalıdır. Günümüzde üretilen paketli besinlerin içi katkı maddeleriyle doludur. Kalorisi düşük bile olsa katkı maddesi içeren ve işlenmiş besinler diyet yaparken tüketilmemelidir. Diyet adı altında pazarlanan ürünlerin çoğu yağdan kısılarak kalorisi azaltılmış besinlerdir. Sağlıklı yağlara vücudumuzun her zaman ihtiyacı vardır. Diyet yaparken sağlıklı yağlardan değil un ve şekerden kaçınılmalıdır.

Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Son dönemde çeşitli doktorların yazdığı kitaplarla diyet çeşitleri artmıştır. Son yıllarda klasik tip kibrit kutusu peynir üç adet zeytin diyetleri rafa kalkmıştır. Karatay diyeti son dönem diyetlerden biridir. Prof. Dr. Canan Karatay’ın savunduğu fikirlere göre düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli beslenme sağlık için daha uygundur. Bir diğer diyet çeşidi ise ketojenik diyettir. Ketojenik diyet nasıl yapılır sorusu pek çok insanın aklına gelir. Ketojenik diyet oldukça katı kuralları olan bir diyet çeşididir. Ketojenik diyette sıfır karbonhidrat bol miktarda protein ve yağ vardır. Sağlıklı yağların yenmesi neredeyse sınırsızdır. Ketojenik diyet uzun süreli yapılmamalıdır.

Diyet Yemekler Nasıl Yapılır?

Diyet yapmak, aslında sağlıklı beslenmektir. Diyet yemekler nasıl yapılır gibi bir konuyu merak ederken cevabı kolayca bulabiliriz. Mevsiminde yetişen sebzeleri ve sağlıklı yağları kullanarak doğru tekniklerle pişirilmiş her yemek diyet yemek sayılır.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir