Sağlık

Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor? Belirtileri Nelerdir ?

Baş dönmesi, hastayı normal hayatını etkileyecek seviyede olabildiği gibi kısa süreli de olabilir. Bazı hastalar baş dönmesini gözlerini açamayacak kadar yoğun yaşarken bazı kişiler için dönmesi yerin ayakları altında saniyelik olarak kayması hissi olarak tarif edilebilir. Baş dönmesi hamilelik sürecinde anne adayının canını sıkan fakat normal bir durum iken diğer zamanlarda normal olmayan sebeplerden dolayı da gerçekleşebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle görülebilen baş dönmeleri hastaların uzun ya da kısa süreli yakınmalarına neden olur.

Baş dönmesi halsizlik, denge problemi gibi sorunlara neden olurken kulak ağrısı, göz hastalıkları, tansiyon, kansızlık, zehirlenme, kan hastalıkları, beyin hastalıkları ve mikrobik nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bunların yanı sıra oldukça önemli ve günümüzde sık rastlanan ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle baş dönmesi görülebilir. Şeker hastalığı da baş dönmesi ile kendini gösterebilir ve bu krizler zaman zaman kısa süreli olurken bazen de saatler sürebilir. Kendini tekrarlayan baş dönmelerinin ise uzmanlar tarafından incelenmesi gereklidir.

Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor Belirtileri Nelerdir
Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor Belirtileri Nelerdir

Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?

Baş dönmesi farklı sebeplerden meydana gelebilen ve çoğu zaman korkulmayan bir durumdur. Fakat baş dönmesinin tekrarlayan bir durum alması bazı hastalıkların belirtisi olduğunu gösterebilir. Baş dönmesine eşlik eden başka belirtiler de bu konuda dikkate alınması gerekendendir. Kulak ağrısı ile beraber görülen baş dönmeleri kulakta çınlama, basınç, bulantıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda doktora başvurmakta fayda vardır. Nörolojik hastalıklar nedeniyle görülen baş dönmeleri genelde geçiştirilir ve erken tanı ihtimalini ortadan kaldırır. Baş ağrıları göz hareketlerini de etkiliyorsa bu durumda baş dönmesinin sebebini araştırmak gerekir. Bazı baş dönmeleri esnasında kusma ve bulantı da görülebilir.

Baş dönmesi hiçbir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. Baş dönmesinin süresi bu noktada belirleyicidir. Ne kadar süre boyunca devam ettiği hangi nedenden oluştuğuna dair tanı koyma anlamında da önemli bir noktadır. Gün boyu devam eden ve tekrarlayan baş dönmesi tek başına önemli bir hastalığın habercisi olarak gösterilemez. Herhangi bir hastalığın belirtisi olduğuna dair kesin bir tanı konulması için baş dönmesinin hangi sıklıkla gerçekleştiği, ne kadar süre devam ettiği ve beraberinde başka belirtilerin oluşup oluşmadığına dikkat edilmelidir.

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesi tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden düzelebilen nedenlerden kaynaklanabilir. Fakat bazı baş dönmelerinin kısa süre içerisinde nedeni bulunarak tedavi edilmelidir. Baş dönmesi tedavi hastalığa bağlı olarak değişir. Bir tıbbi hastalığın belirtisi olan baş dönmesi, altta yatan ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Bu nedenle özel tedavi yöntemleri gerekebilir. Baş dönmesinde sıkça başvurulan tedavi yöntemleri; enfeksiyon giderici ilaçlar, kalp krizi ya da inmeye bağlı olarak gelişen baş dönmelerinde acil kan takviyesi, ameliyat ve hastanın ateşine bağlı olarak gelişenlerde iğne ile ilaç tedavisi uygulanabilir.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir