Beslenme ve Tarifler

Bağışıklık Sistemi Hamilelikte Zayıflar Mı?

Gebelikte Bağışıklık Zayıflaması

Gebelikte annede oluşan değişimler farklı belirtiler ile kendini gösterir. Annenin daha hassas olduğu hamilelik sürecinde daha fazla hastalığın görülmesinin nedeni ise gebelikte zayıflayan bağışıklık sistemidir. Gebelik; annede beklenmeyen değişimlere ve kritik aşamalar geçirmesine neden olabilir. Hormonal değişimler bu süreçte normal kabul edilirken kaygı verici durumların yaşanması annede bağışıklık sisteminin hastalıklara davetiye çıkardığının belirtisidir. Çok yaygın görülen hamilelik hastalıkları bakteri ve viral etkenlerden kaynaklanır. Gebelikte bağışıklığın zayıflamasına neden olan faktörün bilinmesi daha sağlıklı bir hamilelik için önemlidir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflama Nedenleri

Bağışıklık sisteminin zayıflaması vücutta hormonal değişimlerin olmasından kaynaklanır. Gebelikte dengesiz olan hormonlar gebeliğin ilerleyen dönemlerinde çeşitli belirtiler vererek hastalık ya da ruh halinde değişmeler şeklinde kendini gösterir. Gebelik döneminde hCG hormonunun üretimi nedeniyle vücutta beklenmedik değişikler yaşanarak hamilelik belirtilerini oluşturur. Adet gecikmesi başta olmak üzere mide bulantısı, halsizlik ve ruh halinde hızlı değişimlerin yaşanması bu hormona bağlı olan belirtilerdir. Gebelikte bağışıklık sistemi ise bu belirtilere karşı savunma mekanizması geliştirerek kendini kontrol altına almaya çalışır. Bağışıklık sisteminin hamilelikte zayıflaması ise hormonal değişimlere karşı anne adayını zorlar.

Beslenme yetersizliği gibi sebeplerden dolayı da bağışıklık sitemi hamilelikte zayıflayabilir. Vücuda anneyi ve bebeği zinde ve sağlıklı tutan besinler gitmeyince vitamin eksikliği durumu ortaya çıkarak annede halsizliğe neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte vücudunun kendini savunması için gerekli olan tüm şartları sağlamalı ve yoğun halsizlik, bulantı gibi belirtileri en aza indirmelidir. Anne adayı, hastalıklara çabuk yakalanmak ve ağır atlatmak istemiyorsa her türlü bakteriye karşı duyarlı olan bağışıklık sistemini korumalıdır.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılacaklar

Hamilelikte bağışıklık sistemi değişmesi nedeniyle annenin enfeksiyonlara yakalanma riski artar. Bu durumu kontrol altına almak için birtakım tedavi yöntemlerine başvurulur. Gebelikte en sık tercih edilen tedavi yöntemi antibiyotikler iken bağışıklık sistemini güçlendirmede doğal yöntemleri kullanmak sağlıklı yöntemlerle iyileşmeyi mümkün kılar. Hamilelikte bağışıklık sistemi geliştirmek için sağlıklı yaşam biçimi tercih edilmelidir. Peki, nasıl sağlıklı bir yaşam şekli benimsenir? Vitaminler, antioksidanlar ve mineraller bu konuda ihtiyaç duyulan tüm desteği sunar. Meyve ve sebze tüketimin düzenli olmasına dikkat edilmeli ve diyete dahil edilmelidir.

Hamilelik döneminde bağışıklığın güçlenmesi için alerji yapan besinlerden uzak durulmalıdır. Yeterince su içerek ve uygun düzeni oluşturarak vücuda sağlıklı olması için fırsat tanınmalıdır. Hamilelik egzersizleri de anne adayının bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sistemi gebelik döneminde stresten kaçınarak da güçlendirilebilir. Stres hayatımızın her döneminde hayatımızda uzun süreli barındırmanın zararlı olduğu bir durum iken hamilelik esnasında ekstra dikkat edilmelidir. Vücudun güçlenerek yenilenmesi için en önemlisi beslenmedir. Yeşil yapraklı sebze, sarımsak, et, keten tohumu, tavuk ve yumurta gibi besinler bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir.

fitbongo

Fit Bongo olarak Fitness motivasyon, beslenme ve tarifler, evde yapılabilecek basit egzersizler konusunda size rehberlik ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir